Ana Sayfa / TYT Coğrafya / Denizlerimiz

Denizlerimiz

DENİZLERİMİZ
Marmara Denizi
Marmara Denizi,Karadeniz ve Ege Deniz’i arasında kalan bir iç denizdir.Türkiye’nin Asya ve Avrupa kısımlarını da birbirinden ayırır.Adalarında bol miktarda mermer bulunduğu için adı Marmaros(Yunanca mermer demek)’dan gelmektedir. Marmara Denizi’nin yüzölçümü 11,350 kilometre karedir.Marmara Denizi’nin yüzey suları az tuzludur.Tuzluluk oranı ortalama binde 22’dir.Denizin yaz aylarında yüzey sıcaklığı 24-29 derece arasında değişir.
Ayrıca Marmara Denizi, Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan önemli bir su yoludur. İstanbul’a yakın olan adalar Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükadadır .Adaların güneybatısında ise Yassıada ve Kaşıkadası bulunur.Marmara Denizi’nin ortasına doğru ise Marmara Adası, İmralı Adası ve Avşa Adası vardır. Marmara Deniz’i balıkları yerli balıklar ve göçmen balıklar olarak ikiye ayrılır.Yerli balıklar Kefal,tekir,İstavrit,Kırlangıç,Gümüşmezgit ve İzmarittir.
Göçmen balıklar ise mayıs ayında başlayan Levrek,ağustosta Palamut,eylülde Lüfer,ekim ayı içinde hamsi,mezgit ve uskumru İsatnbul Boğazı’ndan Marmara’ya girerler.

Ege Denizi
Cumhuriyet döneminden önce Ege Denizi’ne adalar denizi deniyordu.17 yy.’da ise bu kesime genel olarak Akdeniz denirdi.Yaklaşık yüzölçümü 196,000 kilometre karedir.Ege Denizi’nin genel derinliğinin 1500 metreye varmadığı söylenebilir.
Ege Bölgesinde dağlar kıyıya dik uzanırlar ve bölgede bu yüzden irili ufaklı birçok koy ve körfez bulunur.Bu koylar ve körfezler dünyada ender bulunan güzelliklere sahiptir.
Ege Denizi’nin tuzluluk oranı Akdeniz’e yakındır.Denizin çoğu yerinde deniz suyunda erimiş tuz oranı binde 38 in üstündedir.Deniz suyu sıcaklıkları yazın ağustos ayında ortalama 24 derece civarındadır.
Ege Denizi sularında gelgit hareketleri Marmara Denizi’nden ve Karadeniz’den daha kuvvetlidir.Gelgit genliği İzmir körfezinde 70 santimetre,Eğriboz körfezinde 90 santimetreye ulaşmaktadır.Fakat bu gelgit hareketi kuzey kıyılarında önemini yitirmektedir.
Ege Denizi,koyları ve körfezleri görülmeye değer güzelliktedir.Bölgede etkili olan Akdeniz iklimiylede bu güzellikler karadada devam eder.Bu güzel denizi korumalı ve turizm cenneti olan egeyi daha da canlandırmalıyız.

Akdeniz
Akdeniz 2,966,000 kilometre karelik yüzölçümüyle çok büyük bir ara denizdir ve okyanuslardan tamamiyle ayrılmıştır.Akdeniz derindir,denizin dibi çok yerde 2000 metrenin
altındadır.Türkiye Akdeniz bölgesinin 128,200 kilometre karesinse sahiptir,buda bütününe göre %15’e denk gelir.Akdenizde deniz suyu sıcaklıkları ağustos ayında 27-28 derecelere kadar çıkar.
Akdeniz bölgesi birbirinden güzel şelaleler ve nehirlerle beslenir.Buna rağmen sıcak Akdeniz iklimi etkili olduğu için tuzluluk oranı diğer denizlerimizden daha yüksektir ve bu hissedilir.
Akdeniz Bölgesinde dağlar kıyıya paralel uzandığı için Ege Bölgesindeki kadar koy ve körfez yoktur.1452 kilometrelik kıyısıyla Akdeniz de dünyaca ünlü turizm yerlerinden biridir.

Karadeniz
Karadeniz Türkiye’nin kuzeyinde doğu-batı doğrultusunda uzanan büyük bir iç denizdir.Denizin genişliği batıya doğru artar.Bu genişlik doğuda Rize ile Sohumkale arasında 225 km iken,Samsun ile Kerç arasında 480 km’yi bulur.
Karadeniz’in anadolu kıyılarında daha çok küçük koylar bulunur.Karadeniz ada bakımından fakir bir denizdir.Karadeniz de büyük derinlikler olmasına rağmen,kuzeybatı da kuzeybatıda derinlik sahaları azalır.Karadeniz’in kuzeyindeki Azak Deniz’inde en fazla derinlik ancak 15 metre olmasına rağmen,derinlik Karadeniz de 2200 metreyi bulur.
Karadeniz az tulu bir denizdir.Bol yağış alır ve bir çok akarsuyla beslenir.Aynı zamanda buharlaşmanın az olmasıda buna bir etkendir.Deniz suyunun tuzluluğu orta kesimlerde binde 18’dir.Geniş akarsı ağızlarında bu oran çok daha aşağılara iner.Derinlere doğru tuzluluk artar,mesela 200
metreden sonra tuzluluk oranı binde 22 olur.Karadeniz’in suyu sıcaklığı temmuz ile ağustos aylarında 20 ile 26 derece arasındadır.Enlem etkisinden dolayı Karadeniz’in anadolu kıyıarı,kuzeye oranla daha sıcaktır.Kışın kuzeyde sular 2-3 dereceye kadar iner.Ama yaz kış arasında görülen sıcaklık farkları sadece yüzey sularına aittir.2000 metre derinlikteki suların sıcaklığı yılın her mevsimi 9 derecedir.
Karadeniz balıkları denince akla ilk olarak hamsi gelir.Hamsi Karadenizde yaşıyan ince-uzun bir balık türüdür.Mayıs ve eylül döneminde yumurtlarlar.Karadenizli balıkçıların geçim kaynağı olur.
Karadeniz deniz koşulları bakımından en ağır şartlara sahip denizimizdir.Özellikle kuzeyli rüzgarlarda dalga boyu diğer denizlerimize nazaran çok daha büyük olur.Karadeniz güzelliklerinin yanında dikkat edilmesi gereken bir denizimizdir.

Hakkında Coğrafya

Merhaba ben Ali BALLI Coğrafya Öğretmeniyim. Bu siteyi coğrafya bilgi paylaşım sitesi olarak öğrencilerime, meslekdaşlarıma ve coğrafyayı seven herkese adıyorum.

Bu habere de bakabilirisiniz

Coğrafyanın İlkeleri (Prensipleri)

Coğrafyanın İlkeleri (Prensipleri) Coğrafya'nın kullandığı üç temel prensibi vardır. Bunlar; dağılış, ilgive bağlılık ile nedensellik'tir.Coğrafyacı …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.