Projeksiyon yöntemleri

Projeksiyon Yöntemleri

Projeksiyon Yöntemleri (Metotları)

Paralel ve Meridyen ağının harita çizilebilecek tarzda düzlem üzerine aktarılmasına projeksiyon denir. Küresel yüzeyin düzlem üzerine en az hatayla aktarılmasını amaçlayan yöntemlerdir. Küresel yüzey düzleme aktarılırken bazı bozulmalar meydana gelir. bu bozulmaları en aza indirmek için projeksiyon yöntemleri geliştirilmiştir.

1.Silindir Projeksiyon

Kürenin etrafına silindir olacak şekilde kağıt sarılmasıyla oluşturulur.Ekvator ve çevresini gerçek alanı ile haritaya yansır. Buna karşılık Kutuplara doğru bozulma artar. Alan bozulur ancak şekil korunur. Deniz ve hava ulaşımında kullanılır. Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe alan bozulmaları görülür şekiller büyür. Örneğin;Brezilya ,Kongo, Endonezya vb ülkelerin çiziminde kullanılır.

Projeksiyon Yöntemleri 1 – projeksiyon

Projeksiyon Yöntemleri 2 – silindir projeksiyon

2.Konik Projeksiyon

Kürenin etrafına konik oluşturacak şekilde kağıt sarılmasıyla oluşturulur.Orta enlemlerde yer alan bölgeleri gerçeğe daha yakın gösterir.  Bu yöntemle çizilen haritalarda şekiller bozulur, ancak alanlar korunur. Orta enlemler ve çevresinin çiziminde kullanılır. Örneğin; İtalya, Türkiye, Arjantin vb ülkelerin haritaları çizilirken bu yöntem kullanılır.

Projeksiyon Yöntemleri 3 – konik projeksiyon

Projeksiyon Yöntemleri 4 – konik projeksiyon

3-Düzlem Projeksiyon

Düzlemin yerkürenin herhangi bir yerinden teğet geçirilmesiyle çizilen bir yöntemdir.Dar sahalarda büyük ölçekli haritaların çiziminde kullanılır. Haritanın orta kısmı gerçeğe yakınken, kenarlara doğru bozulma artar. Bu yöntemde açılar korunurken, şekil ve alan bozulmaları olur.

Projeksiyon Yöntemleri 5 – duzlemsel projeksiyon

Projeksiyon Yöntemleri 6 – Düzlem projeksiyon e1491239678296

Konu ile çıkmış soru:

Kuzey Kutup Noktası’nı merkez alan bir düzlem projeksiyonuna göre çizilmiş haritada aşağıdaki ülkelerin hangisinde bozulma en fazla olur?   ÖSS-2007

A) Finlandiya
B) Danimarka
C) Kanada
D) Hindistan
E) Kazakistan

Cevap: D Finlandiya, Danimarka,Kanada, Kazakistan; hindistana göre kuzey kutbuna daha yakın olduğu için bozulma en azdır.

eba    tyt

Göz At

Coğrafyanın prensipleri

Coğrafyanın İlkeleri (Prensipleri)

Coğrafyanın İlkeleri  Coğrafyanın ilkeleri (prensibi) üçe ayrılır. Bunlar: dağılış, bağlantı (karşılıklı ilgi) ve nedensellik’tir. Coğrafi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.